Pondelok 25. 11. 2024 21:41:24 | Meniny má Katarína

Pútnický turizmus: Duchovno, kultúra a moderné inovácie

PREŠOVSKÝ KRAJ/ Pútnický turizmus predstavuje unikátnu formu cestovného ruchu, ktorá spája duchovnú dimenziu s objavovaním kultúrneho a historického dedičstva. Pre mnohých pútnikov je návšteva posvätných miest nielen formou duchovného zážitku, ale aj spôsobom ako sa priblížiť k histórii a tradíciám danej oblasti. Zdroj: psk.sk.

Lenka Ménová|25. november 2024|17:00:06

Zdroj: Facebook/Svätomariánska púť

Súvisiaci článok
Plánovaný pamätník nenarodeným deťom v Levoči by sa mal stať miestom útechy a nádeje
Čítajte viac >

Tento druh turizmu zároveň prispieva k rozvoju miestnej infraštruktúry, posilňuje komunitné väzby a otvára nové možnosti pre podnikanie. Na Slovensku a v Poľsku vznikajú ambiciózne projekty, ktoré pútnický turizmus podporujú, pričom najnovší z nich je Svätomariánska púť, ktorý nadväzuje na pilotný projekt Svätomariánska púť – Svetlo z východu.

Hlavné ciele a úlohy projektu

Projekt Svätomariánska púť je zameraný na rozvoj infraštruktúry, modernizáciu služieb a organizáciu podujatí, ktoré prepoja Slovensko a Poľsko prostredníctvom významných pútnických miest. Realizáciou projektu sa dosiahne zvýšenie komfortu návštevníkov, ale aj zachovanie a propagácia kultúrno-duchovného dedičstva.

Ako sa vyjadrili koordinátori projektu: "Tento projekt spája naše duchovné a kultúrne dedičstvo s modernými technológiami, čím otvára nové možnosti pre všetkých pútnikov a návštevníkov. Veríme, že revitalizáciou pútnických miest a infraštruktúry nielenže posilníme vzájomné väzby medzi Slovenskom a Poľskom, ale zároveň vytvoríme priestor, kde sa tradície stretávajú s budúcnosťou."

Medzi najdôležitejšie úlohy patria:

Obnova baziliky na Mariánskej hore v Levoči (SK) Bazilika Navštívenia Panny Márie prejde komplexnou obnovou interiéru a exteriéru, vrátane konzervačných a reštauračných prác. Po ukončení prác bude sprístupnená verejnosti pre rôzne podujatia, ako sú chrámové koncerty či duchovné stretnutia.

Obnova Chrámu sv. Iwona v Iwonicz-Zdroji (PL) Podobné reštauračné práce prebehnú aj na poľskej strane, kde bude Chrám sv. Iwona modernizovaný a pripravený pre kultúrne a náboženské aktivity.

Modernizácia zázemia pre pútnikov na Mariánskej hore (SK) Okolie Mariánskej hory čaká výrazné zlepšenie infraštruktúry. Súčasťou projektu je rozšírenie a rekonštrukcia sociálneho vybavenia, vytvorenie požičovne elektrobicyklov a cyklostánku s nabíjacou stanicou, zavedenie cykloznačenia a osadenie informačných tabúľ.

Modernizácia infraštruktúry v Iwonicz-Zdroji (PL) V Poľsku pribudne cyklostánok s nabíjacou stanicou pre elektrobicykle a ďalšie zázemie pre turistov.

SMART riešenia pre moderného pútnika Digitalizácia je kľúčovým prvkom projektu. Plánuje sa inštalácia informačných terminálov na pútnických miestach, vývoj aplikácie pre pútnikov s offline navigáciou a prepojením na web, či tvorba digitálneho obsahu, ktorý zatraktívni pútnické miesta.

Sprievodné kultúrne podujatia Projekt podporí organizáciu podujatí, ako sú cyklopúte, cezhraničné farské dni, stretnutia detí a ďalšie akcie, ktoré prepoja pútnikov zo Slovenska a Poľska.

Cieľové skupiny a benefity projektu

Projekt je navrhnutý tak, aby priniesol prínosy rôznym skupinám:

  • Pútnikom: Zlepší sa ich zážitok prostredníctvom kvalitnej infraštruktúry a dostupnejších informácií.
  • Návštevníkom regiónov: Obohatia sa ich možnosti spoznávania kultúrneho dedičstva.
  • Miestnym obyvateľom: Získajú prístup k lepším službám, pracovným príležitostiam a zvýši sa podpora lokálnej ekonomiky.
  • ** Zraniteľným skupinám**: Zabezpečí sa rovnaký prístup k pútnickým miestam a službám, napríklad pre osoby so zdravotným postihnutím.

Územie realizácie projektu

Projekt zahŕňa regióny na poľsko-slovenskom pohraničí:

  • Prešovský kraj (SK) – Svätomariánska trasa,
  • Podkarpatské vojvodstvo (PL) – Iwonicz-Zdrój,
  • Malopoľské vojvodstvo (PL).

Rozpočet a časový plán

Predpokladaný rozpočet projektu je 3 500 000 €, pričom jeho realizácia je plánovaná od januára 2026 do decembra 2027.

Participácia a výzva na spoluprácu

Projekt je otvorený verejnosti a vyzýva všetkých zainteresovaných k aktívnej účasti. Vaše pripomienky a odporúčania pomôžu skvalitniť zámer a zvýšiť jeho prínos pre región. Zber podnetov je otvorený do 2. decembra 2024.

Zapojte sa a podieľajte sa na vytváraní projektu, ktorý spojí duchovno, tradície a moderné inovácie na Slovensku a v Poľsku.


Súvisiaci článok
VIDEO "Bubnovačka" na jednej z najväčších prešovských základných škôl
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť