V rámci programu sa študenti naučia systematickej práci a samostatnosti, ale okrem nej si rozvíjajú zručnosti pri práci v kolektíve. V zahraničí je zvládnutie DofE dôležitým parametrom pri prijímaní na vysokú školu alebo do práce.
Najväčšie centrum vzdelávania v kraji
Riaditeľka gymnázia Adriána Vančová, ktoré sa do projektu pripojilo v roku 2016 povedala, že ich škola je najväčším centrom v tejto činnosti v rámci Trenčianskeho samosprávneho kraja, kde sa zapája ročne okolo 80 študentov. Na škole majú bronzových, strieborných aj zlatých držiteľov Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu. Okrem toho sú gymnazisti aktívni vo viacerých projektoch od Zelenej školy, eTwinningu, Erasmus+ projektov, JA programov podnikateľského vzdelávania až cez DofE.
"Som rada, že program oslovuje aj čoraz viac učiteľov, momentálne máme zapojených šiestich. Ocenenie pre tri kolegyne vnímame ako uznanie učiteliek, ktoré sprevádzajú žiakov na ceste ich všestranného rozvoja, zvýrazňujúc hodnoty a vplyv tohto programu. Je to pozitívny príklad, ako pedagógovia môžu prispieť k rozvoju mladých ľudí nad rámec vyučovacích osnov,“ zdôraznila Vančová.
Súčasťou projektu sú aj mentori, ktorí uchádzačov o ocenenie sprevádzajú a podporujú. Jednou z nich je aj Lucia Košťálová, školská psychologička na gymnáziu a predsedníčka Asociácie školskej psychológie. Jej práca v programe bola tento rok ocenená samotnou Medzinárodnou cenou vojvodu z Edinburghu, keďže už sprevádzala viac ako 50 absolventov programu.
Medzinárodné ocenenie dostali trikrát
"Je úžasné, že sme v tom istom roku, získali cenu v rámci našej školy až trikrát. Nielen v tom spočíva výnimočnosť ocenenia. Je za tým množstvo dobrovoľníckej práce, keďže nie je vždy ľahké udržať mladých ľudí motivovaných počas celej doby trvania programu, teda jeden až dva školské roky,“ vysvetlila psychologička Košťálová.
Vzdelávací program chcú podľa riaditeľky Vančovej ponúkať gymnazistom aj naďalej.
"DofE je nástrojom, ktorý mladým ľuďom pomáha objaviť a naplniť ich potenciál, čím prispieva nielen k ich osobnému rastu, ale aj k pozitívnemu vplyvu na spoločnosť, " spomenula na záver Vančová.
DofE je medzinárodný vzdelávací program, ktorý v roku 1956 založil princ Philip, vojvoda z Edinburghu, manžel britskej kráľovnej. Program je možné realizovať na troch úrovniach (bronzová, strieborná a zlatá). Jednotlivé úrovne sa líšia v dĺžke a náročnosti - od 6 do 18 mesiacov.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť