Obnova kostolíka prebieha pod drobnohľadom Krajského pamiatkového úradu v Žiline. Reportáž o nej priniesli aj spravy.stvr.sk.
„Sme radi, že sa z iniciatívy pána Hudeca – dekana a farára Rímskokatolíckej cirkvi, farnosti Turčianske Teplice aj napriek mnohým ťažkostiam podarilo stabilizovať jeden z najstarších kostolov Turca – Kostol sv. Ondreja v Blatnici, v m. č. Sebeslavce,“ informujú pamiatkari na sociálnej sieti. Tento nenápadný a v korunách stromov takmer stratený objekt má klasicistický výraz. Tým by bola jeho stavba datovaná do druhej polovice 18. storočia.
Podľa pamiatkarov však archeologický výskum v roku 1970 odkryl jeho románsku svätyňu z 12. storočia.
Rekonštrukčné práce si všimla aj stránka verejnoprávnej televízie spravy.stvr.sk.
Píše, že práce komplikoval prístup ku kostolu. Leží totiž na miernom kopci a okolité pozemky sú v súkromných rukách.
Ako v reportáži uviedol zástupca zhotoviteľa Ľubomír Kováč z firmy Bratom s.r.o., museli preto materiál na stavbu voziť štvorkolkami. Nemali totiž prístup pre ťažkú techniku.
Najväčším problémom bola zatekajúca strecha. Našťastie sa ju podarilo obnoviť, keď na to získali dotáciu 40-tisíc eur.
Pod starou krytinou dokonca našli odkaz. Ako prezradil zhotoviteľ, bol na ňom podpísaný pán Šavol – remeselník, ktorý v roku 1952 pokrýval eternitovú krytinu.
Ako pre STVR povedal Karol Ďurian z KPÚ Žilina: “Patrí medzi jedny z najstarších sakrálnych pamiatok Turca, ak nie aj Žilinského samosprávneho kraja. Pod tým kostolíkom existovala určite aj možno poveľkomoravská osada, určite tam bola stredoveká dedina“.
Ako však dodali pamiatkari, práce výrazne komplikovala viacnásobná krádež náradia.
„Na Slovensku už takmer bežná skúsenosť pri obnove pamiatok situovaných v odľahlých kútoch intravilánov. Smutná realita. Veríme, že sa v obnove kostola bude pokračovať!“ uzavrel Krajský pamiatkový úrad Žilina.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť