Streda 18. 09. 2024 06:26:56 | Meniny má Eugénia

Viete, ako odlíšite bakteriálnu a vírusovú infekciu?

SLOVENSKO/ Vedeli ste, že predškoláci majú 6 až 8 infekcií za rok? Naša odborníčka, farmaceutka Jana Dubajová z lekárne Dr. Max v Žiline, vás naučí, ako správne rozoznať vírusovú infekciu od bakteriálne infekcie. Zistiť prítomnosť infekcie dokáže aj CRP test v lekárňach.

TASR|23. november 2023|11:00:06

Zdroj: pexels.com

Súvisiaci článok
Tretina slovenských detí má skúsenosť s fajčením, ukázal prieskum
Čítajte viac >

Najčastejšie pozorujeme infekcie horných dýchacích ciest, ktoré obvykle nezamestnávajú dlhodobú imunitu. Prejavujú sa napríklad nádchou s vodnatým výtokom alebo opuchom nosovej sliznice, bolesťou v hrdle, miernym kašľom pre zatekanie hlienov, mierne zvýšenou telesnou teplotou, zachrípnutím alebo upchatím prínosových dutín.

Infekcie dolných dýchacích ciest sú častejšie bakteriálne a dominujú pri nich príznaky ako sú teplota, bolesť hlavy, kĺbov a svalov, zimnica, únava, slabosť, nechutenstvo. Bakteriálna infekcia trvá dlhšie a často sa objavuje ako komplikácia vírusovej infekcie.

Antibiotiká a infekcie

Pri bakteriálnej infekcii je nutná liečba antibiotikami. Prečo sa však nemôžu užívať pri vírusových infekciách?

„Zbytočným užívaním antibiotík sa oslabuje imunitný systém, pretože negatívne pôsobia na črevnú mikroflóru. Zvyšuje sa nebezpečenstvo vzniku rezistencie, čiže odolnosti baktérií proti antibiotikám, čo má za následok dlhšiu hospitalizáciu pacientov, zvýšenú úmrtnosť, ale aj vyššie náklady na liečbu,“ tvrdí farmaceutka z lekárne Dr. Max.

pexels-karolina-grabowska-4021808.jpg Zdroj: pexels.com

Nápomocný CRP test

Jana Dubajová vysvetľuje, že rozlíšenie pôvodcov infekcie je kľúčové pre správnu liečbu, ako aj pre prevenciu neskorších následkov neliečenej alebo nesprávne liečenej infekcie. Stanovenie diagnózy len na základe príznakov býva niekedy naozaj zložité.

„V praxi sa využíva vyšetrenie C-reaktívneho proteínu, takzvaného CRP, ktorého hladina stúpa 6 až 12 hodín od začiatku zápalového procesu. Maximum dosahuje po uplynutí 24 až 48 hodín a k poklesu dochádza približne do 4 až 5 dní. Normálna hladina CRP v krvi je asi 1 až 5 mg/l, ale pri bakteriálnej infekcii sa môže zvýšiť až tisícnásobne,“ hovorí farmaceutka.

Meranie hodnoty CRP minimalizuje riziko prehliadnutia vážnych bakteriálnych infekcií a na druhej strane je cenným nástrojom predchádzania zbytočnému užívaniu antibiotík pri vírusových infekciách. Na vyšetrenie stačí malá kvapka krvi z prsta a výsledok je známy do niekoľkých minút.

Všeobecne možno pri infekciách horných dýchacích ciest s dobou trvania príznakov viac ako jeden deň považovať za hraničnú hodnotu CRP 50 mg/l u dospelých a starších detí a 25 mg/l u mladších detí. Tieto hodnoty svedčia o vírusovej, respektíve miernej bakteriálnej infekcii.

„Príčinou zvýšeného CRP sú okrem bakteriálnych infekcií aj otrava krvi, tuberkulóza, Crohnova choroba, reumatoidná artritída, reumatická horúčka, ale tiež fajčenie, tehotenstvo a ťažká podvýživa,“ objasňuje odborníčka z lekárne Dr. Max.

CRP test si môžete nechať urobiť priamo aj v lekárňach Dr. Max. Z jedinej kvapky krvi tak za krátky okamih zistíte, či máte vírusovú alebo bakteriálnu infekciu. Výsledok je dostupný do pár minút.

Farmaceutka prepojila hodnoty z CRP vyšetrenia s možnými príčinami:

  • ≤ 5: neprítomný zápal/infekcia, začiatok infekcie, niektoré autoimunitné ochorenia
  • 6 – 35: vírusová infekcia
  • 35 – 50: popáleniny, zlomeniny, operácie, infarkt myokardu
  • viac ako 50: bakteriálna infekcia

Súvisiaci článok
Ministerka Dolinková si za poradcu vybrala človeka, ktorý figuroval v kauze predraženého nákupu CT v Piešťanoch
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť