Tri mesiace mala široká verejnosť na to, aby navrhla významnú osobnosť alebo kolektív na Cenu PSK. Prešovská krajská samosprávu ju udelila už po 19-krát za mimoriadne úspechy a reprezentáciu. Uctili si takto osobnosti a kolektívy, ktoré prispeli k rozvoju a šíreniu dobrého mena prešovského regiónu v rôznych oblastiach života nielen doma, ale i v zahraničí. Slávnostným galavečerom sprevádzal moderátor Marcel Forgáč a ako hudobný hosť vystúpila vokálna skupina Fragile.
Cena PSK za rok 2023 bola udelená skladateľke a hudobníčke Ľubici Čekovskej za jedinečný prínos v oblasti kultúry a hudobného umenia na Slovensku a za výnimočné výsledky s medzinárodným presahom. Cenu v jej mene prevzala teta, doktorka Ivana Mocáková.
Ďalším laureátom sa stal Folklórny súbor Vranovčan. Cenu PSK si vyslúžil za dlhoročnú kvalitnú prezentáciu tradičnej ľudovej kultúry a významnú zahraničnú reprezentáciu Prešovského kraja.
Folklórny súbor Vranovčan patrí medzi špičkové súbory na Slovensku
FS Vranovčan sa vo svojej činnosti zameriava na vyhľadávanie, zbieranie, uchovávanie, scénické spracovávanie a formou verejných vystúpení propagovanie folklórneho bohatstva ľudových zvykov, piesní a tancov zo zemplínskej a šarišskej oblasti východoslovenského regiónu.
Od svojho vzniku uskutočnil 1650 vystúpení na rôznych folklórnych festivaloch, slávnostiach, súťažiach a prehliadkach doma i v zahraničí. Abslovoval 92 zahraničných zájazdov v 22 štátoch Európy, Ázie, Afriky a Ameriky, na ktorých uskutočnil 376 vystúpení.
V súčasnosti má súbor 65 členov. Tvorí ho hudobná zložka, dievčenská spevácka zložka a tanečná zložka, v ktorej účinkuje 40 mladých ľudí vo veku od 14 do 30 rokov. Vďaka nadšeniu, elánu a talentu členov tento kolektív existuje a svojimi vystúpeniami doma i v zahraničí prináša radosť a potešenie všetkým priaznivcom ľudového umenia.
Ocenená bola aj profesorka Anna Eliášová za mimoriadne celoživotné zásluhy v rozvoji slovenského zdravotníctva a ošetrovateľstva. Zaslúžila sa o vznik Fakulty zdravotníckych odborov Prešovskej univerzity v Prešove, na čele ktorej stála 16 rokov.
Laureátom Ceny predsedu PSK sa stal lesník a ochranár Mikuláš Michelčík, ktorý do roku 2003 stál na čele Štátnych lesov TANAPu. Cenu si prebral za výnimočnú dlhoročnú činnosť v oblasti lesného hospodárstva a ochrany prírody Prešovského kraja.
Predseda PSK ocenil aj vydavateľa, básnika a prekladateľa Petra Milčáka, ktorý po revolúcii založil vydavateľstvo Modrý Peter. Ocenený bol za výnimočný prínos v oblasti rozvoja slovenskej literatúry a knižnej kultúry.
Podkarpatské vojvodstvo si ocenenie prevzalo za dlhoročné priateľstvo a partnerstvo, intenzívny rozvoj cezhraničnej spolupráce a mimoriadnu angažovanosť pri podpore Karpatského regiónu.
"Som hrdý, že v Prešovskom kraji máme tak výnimočné osobnosti a kolektívy, ktoré svojim úsilím, vytrvalosťou a tvrdou prácou dosiahli v živote veľké veci. Vo svojom obore sú jednotkami a aj keď to nikdy nerobili preto, aby boli ocenení, túto cenu si právom zaslúžia. Rovnako im patrí naša pozornosť a vďaka za to, že reprezentujú nielen seba, ale rovno celý kraj i Slovensko. Tento rok sme však nezostali len doma, prekročili sme hranice našej krajiny a za dlhoročnú spoluprácu sme ocenili aj nášho poľského partnera z Podkarpatského vojvodstva. Verím, že táto spolupráca bude rovnako dobrá a prínosná minimálne ďalších 15 rokov", uviedol predseda PSK Milan Majerský.
Autorkou udeľovaných ocenení je akademická sochárka Eva Fišerová. V prípade Ceny PSK ide o umelecké dielo v tvare gotickej brány, symbolizujúce prijímanie nových podnetov. Cena predsedu PSK pripomína ľudské srdce obomknuté krídlami, ktoré predstavuje citovú spoluúčasť na tvorivom počine, ako neodmysliteľnej súčasti rozvoja civilizácie.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť