TASR o tom informoval hovorca univerzity Radim Sajbot.
Univerzita pri udelení čestnej vedeckej hodnosti doctor honoris causa vyzdvihla snahu bývalej česko-slovenskej a slovenskej diplomatky o rozvoj demokracie, slobodných spoločností na Slovensku, v Česku aj v celej strednej Európe.
"Vášáryová vyvíja mnoho aktivít zameraných na rozvoj občianskej spoločnosti, rešpektovanie a posilňovanie demokratických princípov, podporu rovnakých príležitostí pre ženy či boj proti korupcii," podotkla MUNI. Dodala, že vystupuje na obranu demokracie, proti snahám obmedzovať občianske slobody či ohrozovať alebo obmedzovať nezávislosť štátnych inštitúcií.
Ďalším z dôvodov jej ocenenia je dlhoročné vzdelávanie mladých v oblasti diplomacie a medzinárodných vzťahov. "Práve táto rola ju priviedla k spolupráci s Fakultou sociálnych štúdií Masarykovej univerzity, kde začala opakovane zdieľať svoje bohaté diplomatické skúsenosti v predmete Tajomný pôvab diplomacie s mnohými slovenskými a českými študentkami a študentmi," uviedla prodekanka pre štúdium Fakulty sociálnych štúdií MUNI Adéla Souralová. Dodala, že Vášáryová s fakultou spolupracuje aj pri iných príležitostiach.
"Univerzita a ľudia v nej sú miestom, ktoré zlepuje rozličné kúsky ľudského materiálu a poskytuje to najcennejšie - zmysel poznania - pre ďalšie kroky budúcich generácií," povedala počas ceremoniálu Vášáryová.
Od 15 rokov sa venovala herectvu, v politike začala pôsobiť až po Nežnej revolúcii. V roku 1990 sa stala česko-slovenskou veľvyslankyňou vo Viedni. V roku 1999 ako prvá žena kandidovala na post prezidentky SR. V rokoch 1993 - 2000 bola riaditeľkou Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA), neskôr bola slovenskou veľvyslankyňou v Poľsku a potom pôsobila ako štátna tajomníčka na ministerstve zahraničných vecí. Od roku 2006 bola desať rokov poslankyňou NR SR za SDKÚ-DS.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť