V rámci tohto projektu sa v meste oživia miesta, vytvoria sa príležitosti pre vzdelávanie aj prácu, región sa prepojí s Európou a prinesie kultúrne zážitky. Z verejných priestorov sa stanú miesta, kde sa ľudia stretávajú, tvoria alebo oddychujú.
Zážitky z nečakaného
Program vytvorí priestor pre originálne spojenia umenia s netradičnými miestami. Umelecké inštalácie upriamia pozornosť na vodné plochy, ulice mesta ožijú divadlom, na Trenčianskom hrade bude výstava moderného umenia. Organizátori sľubujú, že dejiskom kultúry sa stanú ikony Trenčína a jeho okolia.
„Ako javisko pre kultúrne podujatia chceme využiť hrady v Trenčianskom kraji a rieku Váh. Podporíme tiež etablované festivaly a podujatia ako napríklad Festival židovskej kultúry, Cinematic či Cinedu - festival filmov pre deti, mládež a rodinu v Novom meste nad Váhom,“ okomentovala Iveta Niňajová, ktorá pre Trenčín 2026 pracuje na rozvoji cestovného ruchu v celom Trenčianskom kraji.
Projekt má aj európsky rozmer. Martin Mojžiš, manažér pre európsku dimenziu a medzinárodné vzťahy povedal, že Trenčín 2026 dáva príležitosť priniesť Európu do Trenčína a mesto pod hradom Matúša Čáka dostať na mapu Európy.
Viac ako ročný festival
Metropola Považia bude Európskym hlavným mestom kultúry len jeden rok, ale z oživenia kultúrneho života a rozvojových aktivít bude mesto a región profitovať aj po roku 2026.
„Pripravujeme stratégiu rozvoja kultúry, kreatívneho priemyslu, turizmu trenčianskeho regiónu pre roky 2027 - 2031. Ale napríklad aj podporu pre ľudí a organizácie, ktorí kultúru v meste a kraji už tvoria alebo by chceli. Tí sa o financie budú môcť uchádzať už na budúci rok cez nové grantové schémy a otvorené výzvy,“ vysvetľuje dlhodobý koncept inovácií riaditeľ tímu Ján Sudzina.
Podpora radnice aj župy
Trenčianska radnica a Trenčiansky samosprávny kraj spoločne deklarujú svoj záväzok podporovať kultúru a rozvoj regiónu.
„Pre mesto ide o jedinečnú príležitosť, ktorá sa už nebude opakovať. Po Košiciach sme druhým slovenským mestom, ktoré tento titul získalo. Teší ma, ako nás to všetkých zomklo. Spoločnosť na Slovensku je značne polarizovaná, no v Trenčíne sme všetci v jednom tíme. Vďaka titulu sa výrazne urýchli rozvoj a premena nášho mesta, ktorú budú obyvatelia a návštevníci Trenčína cítiť aj po roku 2026,“ ozrejmil primátor Richard Rybníček.
Trenčín 2026 finančne podporuje mesto Trenčín, Trenčiansky samosprávny kraj a Ministerstvo kultúry SR. Partnerom projektu je Európska únia.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť