Čo pre lekárov znamená vyhlásenie mimoriadnej situácie? Podrobnejšie sa na to pozrel denník Pravda.
Denník píše, že ak v niektorom regióne, či v nemocnici, nastane akútny nedostatok lekárov, vyhlási tam vláda mimoriadnu situáciu a zdravotníkom uloží povinnosť nastúpiť do práce. A to aj tím, ktorí podali výpovede.
Ak to lekár odmietne urobiť, hroziť mu bude ročné väzenie. Navyše, ak by takto ohrozil život, alebo zdravie pacienta, trest sa zvýši až na 5 rokov. Mimoriadnu situáciu budú môcť takto vyhlásiť na 60 dní a predĺžiť ju len raz o maximálne ďalších 60 dní.
Výpovedné lehoty viac ako 3 300 lekárom po celom Slovensku končia k 31. decembru. Od 1. januára 2025 tak prestanú byť zamestnaní. Pravdepodobne by to znamenalo, že chod viacerých nemocníc by bol ohrozený.
Minister Kamil Šašo v nedeľu uviedol, že vyhlásenie mimoriadnej situácie by hrozilo v 12 zo 79 okresov na Slovensku.
Pacientov však zaujíma najmä to, ktorých nemocníc sa to týka. Denník Pravda požiadal o takýto zoznam ministerstvo zdravotníctva. To však neodpovedalo.
Pravda oslovila zdravotníckeho analytika Šimona Jeseňáka z portálu Ozdravne. Podľa jeho slov je predpoklad, že sa to dotkne predovšetkým väčších miest a veľkých štátnych nemocníc.
„Myslím si, že sa to dotkne okresov, respektíve nemocníc ako sú Bratislava, Martin, Košice, Banská Bystrica a Prešov. A to vzhľadom na počty podaných výpovedí, je ich tam najviac,“ cituje Pravda analytika.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť