Hrad Súľov nazývaný aj Roháč alebo Katarínin hrad sa na členitom podloží Súľovských skál (okres Bytča, Žilinský kraj) vypínal pravdepodobne už v 13. storočí. V prvých rokoch existencie išlo najmä o menšiu stavbu, tzv. hrádok, ktorý sa storočiami rozširoval o ďalšie prístavby. V roku 1550 hrad zasiahol požiar, dočkal sa však obnovy v pôvodnom rozsahu.
Najväčšiu prestavbu hradu uskutočnila žena, a to Katarína, vdova po Žigmundovi Súľovskom, preto hrad na niekoľko desaťročí získal prívlastok Katarínin hrad. Hrad zostal opustený koncom 18. storočia, keď sa vtedajší majitelia presťahovali do kaštieľa v dedine. Odvtedy bol ponechaný svojmu osudu a chátral. Dnes na skalnatom masíve len ťažko rozoznať jeho pozostatky.
Keďže hrad bol počas výstavby vtesaný do skál, je považovaný za cennú technickú stavebnú pamiatku. Aj to bol dôvod, prečo sa dobrovoľníci z okolitých hradov rozhodli spojiť svoje sily a pokúsiť sa aspoň o jeho čiastočnú záchranu. Od roku 2021 organizujú cez rok na Súľove niekoľko brigád, ktoré sa zameriavajú najmä na spevňovanie najohrozenejších častí. Tento rok sa prvá brigáda uskutočnila uplynulú sobotu 27. júla. Informoval o tom riaditeľ Združenia priateľov Hričovského hradu Jozef Mihálik, ktorý zastrešuje záchranné práce na Súľove.
"Samotnej murárskej brigáde predchádzali dve prípravné brigády pozostávajúce z vynášania trasových mált, vody a rebríkov. Za túto náročnú prípravu vďačíme Dobrovoľnému hasičskému zboru zo Súľova a Hradnej," poďakoval Jozef Mihálik.
Samotnej murárskej brigády už priamo na hrade sa opäť zúčastnili nielen záchrancovia z hradu Hričov, ale aj neďalekej Bystrice a aj člen miestneho urbárskeho spoločenstva. "Práce sme zamerali na škárovanie muriva a nadmurovanie parapetov a špaliet okna na hospodárskej budove dolného hradu," poznamenal záchranca z Hričova.
V priestoroch horného hradu sa zamerali na konzerváciu pozorovacieho otvoru nad bránovým vstupom, zamurovaniu kaverny nad združenými oknami a škárovaniu muriva v ich blízkosti.
"Počas brigády sme minuli 325 kg malty a približne 100 litrov vody. Za obed vďačíme Kolibe pod Skalami - Súľov. Všetkým zúčastneným patrí obrovské ďakujem," poznamenal Jozef Mihálik.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť