Pondelok 21. 10. 2024 21:04:24 | Meniny má Uršuľa

Začína vykurovacia sezóna. Dajte si skontrolovať komín a kotol, inak riskujete!

SLOVENSKO/ Pred vykurovacou sezónou je potrebné vykonať údržbu komína a vykurovacieho telesa. Zníži sa tak riziko požiaru alebo technických problémov počas vykurovacej sezóny.

TASR|21. október 2024|13:00:06

Ilustračné foto. Zdroj: Správa bytových domov a nebytových priestorov

Súvisiaci článok
Desaťtisíce ľudí na Slovensku udávajú pobyt v chatrčiach. Väčšina nemá vodovod, ani záchod
Čítajte viac >

V preventívno-výchovnom materiáli to odporúča Hasičský a záchranný zbor (HaZZ).

"Pamätajte, že najmenšia nečistota v komíne môže spôsobiť veľké nepríjemnosti (či už dlhodobé žeravenie a následný otvorený požiar, alebo otravu ľudí toxickým oxidom uhoľnatým). Pravidelné vymetanie sadzí v komíne a vyberanie odpadu by malo byť preto samozrejmosťou, rovnako ako kontrola jeho technického stavu," uviedli hasiči.

Pravidelné intervaly čistenia rôznych typov komínov určuje vyhláška ministerstva vnútra. Komín, na ktorý sú pripojené výhrevné zariadenia na tuhé palivo s celkovým výkonom nižším ako 50 kilowattov (kW) je potrebné skontrolovať a vyčistiť raz za štyri mesiace. V prípade výkonnejších zariadení je interval každé dva mesiace.

Hasiči upozornili, že vyhláška určuje intervaly kontroly a čistenia komínov aj v prípade plynových kotlov. Ak sú na komín pripojené takéto zariadenia do celkového výkonu 50 kW, komín treba čistiť každých šesť až dvanásť mesiacov, v závislosti na tom, či má vložku. V prípade plynových kotlov s výhrevnosťou vyššou ako 50 kW je potrebné komín skontrolovať a vyčistiť každého pol roka.

Rovnako je podľa nich potrebné dbať aj na riadne upevnenie komínu a jeho tesnenie. Zásadným je aj dobrý technický stav kotlov. Údržba by mala byť robená podľa manuálu zariadenia. Potvrdenia o revízii či čistení týchto prístrojov či samotného dymovodu je potrebné uchovávať.

V materiáli hasiči upozornili aj na skladovanie horľavých predmetov v nebezpečnej vzdialenosti od komínov. Vykurovacie spotrebiče, ale aj sporáky či pece, by mali byť umiestnené na nehorľavej podložke.

Hasičský zbor zároveň radí, aby ľudia popol z vykurovacích telies najprv nechali úplne vychladnúť a potom ho uložili do nehorľavých uzatvárateľných nádob.

Zo štatistík zverejnených HaZZ vyplýva, že v rokoch 2010 až 2023 tvorili požiare spôsobené nevyhovujúcim stavom kúrenia takmer sedem percent z celkového počtu požiarov. Spôsobili škody za vyše 22 miliónov eur, o život pripravili 24 osôb a zranili 153 ľudí. Dve tretiny takýchto požiarov zapríčinilo vyhorenie sadzí v komínoch.


Súvisiaci článok
V Kežmarku začali vykurovať domy a byty teplom z geotermálneho vrtu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť