Štvrtok 24. 10. 2024 23:12:49 | Meniny má Kvetoslava

Egyptológovia Slovenskej akadémie vied urobili zásadné objavy

BRATISLAVA/ Egyptológovia Slovenskej akadémie vied (SAV) sa vrátili z egyptskej archeologickej lokality Tell el-Retábí so zásadnými objavmi. Výskum slovenskej časti misie obohatil poznanie pevnostnej architektúry 20. dynastie, sídliska z 18. dynastie a pohrebiska z Druhého prechodného obdobia.

TASR|24. október 2024|06:59:32

Zdroj: Facebook/Slovenská akadémia vied

Súvisiaci článok
Jožo Ráž sa dožíva sedemdesiatky. Verili by ste?
Čítajte viac >

TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Tináková.

"Pri pokračovaní prác, ktoré započali počas uplynulých sezón, dokopali hrobovú jamu veľkého hyksóskeho hrobu, objaveného už v roku 2012," priblížila Tináková. Nebožtík mal východne od svojej tehlovej hrobky pochovaného osla. "Mohli ho k hrobu uložiť niekedy medzi 18. až 16. storočím pred Kristom. Nález pochovaného osla zaradil Tell el-Retábí medzi významné pohrebiská z Druhého prechodného obdobia, ako napríklad Tell el-Dabaa, či Tell el-Kua, kde sa tiež našiel tento typ hrobov," vysvetlil Jozef Hudec z Ústavu orientalistiky SAV.

Výprava našla neďaleko hrobu somára aj dve kostry hovädzieho dobytka, ktoré pravdepodobne pochádzajú tiež z Druhého prechodného obdobia. "Zostáva otázne, či na lokalite, alebo v širšej oblasti zúrila infekcia, prípadne či mali vtedajší obyvatelia nejaké iné, možno rituálne, dôvody pre svoje konanie. Prekvapením sezóny bol podľa egyptológov malý detský hrob v tehlovej komôrke, blízko hrobu so somárom," priblížila hovorkyňa.

Odborníci skúmali aj obranné konštrukcie zo záveru Novej ríše, z 12. storočia pred Kristom. Získali tiež poznatky o zániku pevnosti faraóna Ramesseho III. "Na povrchu rozpadnutého zvyšku hradby faraónovej pevnosti bol objavený amulet hadieho božstva menom Nehebkau, z Neskorej doby, čiže 664 až 332 pred Kristom," doplnil Hudec.

Výskum priekopy, na okraj ktorej slovenskí odborníci narazili už v roku 2023, ukázal, že jej vrstvy nad úrovňou súčasnej spodnej vody sú z Neskorej až Ptolemaiovskej doby. "Našiel sa napríklad črep z gréckej vínnej amfory s pečaťou AITO, pravdepodobne z ostrova Rodos," špecifikovala Tináková. Výskumy objavili aj podobnosti medzi chrámom Ramessa III v luxorskom Medinet Habu a pevnosťou na Tell el-Retábí.

Slovenská časť poľsko-slovenskej egyptologickej misie vyrazila na štrnástu sezónu v septembri. Počas štyroch týždňov sa pri multidisciplinárnom výskume na severovýchode Egypta vystriedal šestnásťčlenný tím.


Súvisiaci článok
Oskar Rózsa potvrdil, že pracuje na novom znení štátnej hymny. Realizuje vraj svoju víziu
Čítajte viac >

Zdieľať článok

Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk

Lock-icon

Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť